Istnieje tylko jeden film,
jedynie superbohaterowie się zmieniają.

 

Rodzaje bohaterów.

Dobry superbohater – od zawsze i na zawsze dobry, miewa tylko kłopoty, które stawiają go w złym świetle.

Zły superbohater – człowiek któremu, ktoś niedawno lub bardzo dawno temu zrobił jakąś krzywdę. Im dalej od tego wydarzenia tym bohater jest gorszy. W niektórych przypadkach istnieje możliwość powrotu złego na dobrą drogę (ale tylko gdy złych superbohaterów jest kilku).

Anglosaski pogląd na naturę człowieka nie przewiduje istnienia ludzi złych z gruntu. Gdy zaczniemy grzebać w przeszłości złych bohaterów zawsze się okazuje, że gdzieś tam na początku, ktoś ich poważnie skrzywdził, a oni w swym ograniczonym rozumieniu świata nie potrafili sobie z tym poradzić. Warto zwrócić uwagę na fakt, że źli bohaterowie zawsze są samotni. Otaczają się co najwyżej dziwacznymi kreaturami, które bez sympatii wykorzystują.
 

Scenariusz.

Na początku filmu na skutek połączenia trzech elementów: człowieka, energii jądrowej i dodatkowego elementu powstaje co najmniej jeden nowy zły superbohater*. (Jeśli jest to pierwszy odcinek należy też stworzyć co najmniej jednego dobrego superbohatera.)

Dobry superbohater ubogi materialnie** wiedzie sielankowe życie ze swoją dziewczyną od czasu do czasu ratując świat przed drobnymi złodziejaszkami.

Zły superbohater organizuje się i wyrusza do akcji.

Dobry superbohater ma wspaniałe plany w stosunku do swojej dziewczyny, ale okazuje się, że na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności coś zaczyna się między nimi psuć. Problem, po kolejnych niefortunnych wydarzeniach, zaczyna się nawarstwiać, aż prowadzi do niezwykle ważnego punktu w akcji – kompromitacji dobrego superbohatera. (Jeśli grupą docelową są nastolatki, kompromitacja jest obowiązkowa.)

Pojawia się zwiastun czegoś co pomoże dobremu superbohaterowi pokonać w końcowej walce złego superbohatera. (Tak, już teraz zdradzam koniec – będzie końcowa walka.)

W tym czasie zły superbohater dowiaduje się czego mu potrzeba by mieć więcej (totalitarnej) władzy lub by zrobić coś NAPRAWDĘ ZŁEGO i wykorzystując problemy dobrego superbohatera rośnie w siłę.

Dobry bohater się kompromituje i stacza na dno, a po złej stronie dochodzi do ostatecznego zorganizowania sił lub zdobycia wszystkiego co jest potrzebne do zrobienia NAPRAWDĘ ZŁEJ RZECZY.

Pojawia się stary człowiek, który udziela dobremu superbohaterowi mądrej rady*** w wyniku, której dobry superbohater odbija się od dna i wraca do normalności.

W tym czasie w świecie zewnętrznym jest już naprawdę źle i w ostatniej chwili superbohater wyrusza, aby go ratować.

Rozpoczyna się walka w której dobremu superbohaterowi idzie coraz gorzej, a na kilka sekund przed jego pewną śmiercią (która z pewnością by nastąpiła gdyby zły superbohater nie musiał czegoś na koniec powiedzieć) pojawia się niespodziewany ratunek. Po chwili zły superbohater zostaje unicestwiony.

Zwiastun, którego zdążyliśmy trochę polubić, ginie. Najprawdopodobniej ma to skłonić do refleksji nad kruchością życia.

Superbohater wyjaśnia sobie wszystko ze swoją dziewczyną i pojawiają się końcowe napisy z wpadającą w ucho muzyczką.

 

* Przykłady
Człowiek + energia jądrowa + pająk = Spiderman
Człowiek + energia jądrowa + piasek = Sandman
Człowiek + energia jądrowa + metalowy drążek = Barman
Człowiek + energia jądrowa + zwierzęca skóra = Furman

** Śmiem twierdzić, że Batman jest bogaty tylko dlatego, że w jego powstaniu nie brała udziału energia jądrowa.

*** Przykłady
Słuchaj swego serca.
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Nie ma róży bez kolców.
Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść.

Reklamy