Również i dla mnie pierwszy rok blogowania zbliża się ku końcowi. Postanowiłem więc podsumować w jednym wpisie całe doświadczenie jakie udało mi się zdobyć przez ten szmat czasu, aby wspomóc tych, którzy rocznice ciągle jeszcze mają przed sobą. Korzystam z popularnej obecnie formy listy i prostych haseł, dzięki czemu nawet człowiek z blogowaniem i czytaniem nieobyty będzie mógł szybko dotrzeć do interesujących go treści.

1. Bądź sobą.

Pisz o tym co cię interesuje, czym żyjesz. Dzięki temu Twój blog będzie autentyczny i uwierz mi ludzie to dostrzegą. Tylko tym sposobem zdobędziesz stałych czytelników, którzy będą chętnie komentować Twoją pracę.

2. Blog to nie pamiętnik.

Nie pisz o wszystkim. Nie opisuj też szczegółów ze swojego życia. Nikogo nie interesuje z kim spotkałeś się dziś rano oraz co wczoraj powiedziała twoja koleżanka.

3. Znajdź niszę.

Ważne jest znalezienie jakiegoś tematu, którego twój blog będzie dotyczył. Jeśli nikt o nim jeszcze nie pisze to bardzo dobrze. Będziesz pierwszy. Być może dzięki temu uda ci się stworzyć sieć znajomych, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i poszerzysz swoja wiedzę.

4. Dbaj o czytelników.

Zwracaj uwagę na to co piszesz. Bierz pod uwagę komentarze zostawiane pod kolejnymi tekstami. Dzięki temu Twój blog będzie bogatszy, a czytelnicy poczują, że są dla Ciebie ważni.

5. Miej własne zdanie.

Pisz o tym co uważasz za wartościowe. Nie pozwól, aby różni komentatorzy zdominowali Twojego bloga. Ważne jest Twoje subiektywne przekonanie na dany temat. Na tym polega siła blogów. Nie są pisane do wszystkich.

6. Pisz regularnie.

Ważne jest aby czytelnicy mieli wrażenie iż stale troszczysz się o swojego bloga. To ich przekona do tego, że warto do Ciebie zaglądać.

7. Nie pisz zbyt często.

Blogi na których posty pojawiają się dzień w dzień mogą sprawiać wrażenie, iż ich treść jest nie jest zbyt dokładnie opracowana. Ponad to duża ilość wpisów utrudnia dyskusję i pozostawanie w kontakcie z tematami na blogu przez czytelników.

8. Szanuj się.

Prowadząc bloga z dużą ilością odwiedzin trudno o zachowanie niezależności. Taka sytuacja kusi możliwościami udostępnienia części powierzchni na przedsięwzięcia komercyjne, co może następnie prowadzić do pisania jedynie w taki sposób, aby zwiększyć ilość odwiedzin. Nie daj się wciągnąć w tą pułapkę. Możesz błyskawicznie stracić wszystko to na co tak ciężko pracowałeś.

9. Korzystaj z możliwości.

Prowadzenie bloga oraz częste wizyty czytelników mogą otworzyć przed tobą szansę na dodatkowe źródło dochodów. Umieszczone w dyskretny sposób oferty różnych firm mogą wręcz ubogacić twoją stronę, a jeśli będą odpowiednio dobrane pod kątem czytelników to istnieje duża szansa, iż osoby zainteresowane skorzystają z zaproponowanych odnośników.

10. Nie słuchaj rad.

Różne osoby, którym udało się na swoich blogach dobić do granicy kilkunastu tysięcy odwiedzin nabierają przekonania, że zjadły już wszystkie rozumy. Woda sodowa uderza im do głowy nie gorzej niż butelka Starego Sznapsa z Janx i owładnięte manią nieomylności publikują jakieś listy rad, które nie są warte więcej niż ilość prądu zużyta przez komputer podczas ich pisania. Nie daj się zwieść, wiesz dobrze co z nimi zrobić.

Reklamy